Zápis prvňáčků pro školní rok 2025/2026

proběhne v úterý 8. dubna 2025 od 13:30 hodin. V Mateřské školce Pramínek bude k dispozici rozpis, kde si bude možné vybrat konkrétní časový termín zápisu. Rodiče dětí, které do MŠ Pramínek nechodí, mohou zavolat přímo do ZŠ Valašská Bystřice (Petr Richter, tel. 776 165 012) a domluvit si přesný termín zápisu tímto způsobem. Pro vznik povinnosti začít chodit do školy je rozhodující věk dítěte. K zápisu do prvního ročníku pro školní rok 2025/2026 se dostaví děti, kterým bude šest let do 31. srpna 2025 – tedy ty narozené od 1. 9. 2018 do 31. 8. 2019. Dále děti, kterým byl při zápisu v dubnu 2024 povolen odklad školní docházky o jeden rok.

Co všechno potřebujete k zápisu do školy?

Aby mohl být váš budoucí prvňáček zapsán do školy, je nutné dodat:

  • řádně vyplněnou přihlášku k zápisu a zápisní list (můžete odeslat na adresu školy ZŠ Valašská Bystřice, Valašská Bystřice 360, 756 27, nebo vhodit do schránky na dopisy u hlavního vchodu do budovy školy nejpozději do 4. dubna 2025, formuláře jsou k dispozici ke stažení níže)
  • žádost o přijetí dítěte do první třídy k základnímu vzdělávání (odevzdáte v den zápisu dětí do 1. třídy, popřípadě odešlete na adresu školy nebo vhodíte do schránky na dopisy u vchodu do školy do 4. dubna 2025, formulář je k dispozici ke stažení níže)
  • občanský průkaz zákonného zástupce a rodný list dítěte (v případě konání zápisu „na dálku“ tj. nepřítomnosti dítěte, přiložit kopii)
  • pokud budete žádat o odklad povinné školní docházky, potřebujete navíc žádost o odklad (formulář je k dispozici ke stažení níže)  a součástí žádosti musí být také posudek od pediatra nebo lékaře specialisty a zpráva z vyšetření z pedagogicko-psychologické poradny, které odevzdáte také v den zápisu dětí do 1. třídy, popřípadě odešlete na adresu školy nebo vhodíte do schránky na dopisy u vchodu do školy do 4. dubna 2025).

Veškeré potřebné dokumenty můžete doručit do školy také následujícími způsoby:

  • do datové schránky školy (24dabpx),
  • prostřednictvím e-mailu s uznávaným elektronickým podpisem zákonného zástupce dítěte (nelze jen poslat prostý e-mail),
  • poštou, nejlépe jako doporučenou zásilku,
  • osobním podáním v kanceláři školy nejpozději v den před konáním zápisu.

Co by měl umět prvňáček?

POZORNOST: Jednou z nejdůležitějších věcí je, aby dítě umělo udržet pozornost alespoň 15 minut.

KOMUNIKACE: Každé dítě, které se chystá na roli prvňáčka, by mělo umět srozumitelně se vyjadřovat, položit otázku a odpovědět na ni a porozumět sdělovanému obsahu.

MOTORIKA: Budoucí školák musí mít uvolněnou ruku a z prstů zvládnout udělat takzvanou špetku, která je základem pro držení tužky. Ani vybarvení obrázku, zapnutí knoflíku nebo zavázání tkaničky by mu neměly dělat potíže.

SLUCH: Už před nástupem do školy by se děti měly naučit rozeznat první hlásky ve slově.

ZRAK: Pro budoucího školáka by nemělo být problém rozeznat barvy a tvary, při skládání puzzle či při hraní pexesa by měl jasně rozeznat obrázky a dílky, které k sobě patří.

ŘEČ: Bez mluvení to ve škole nepůjde, a tak by dítě nemělo mít poruchy řeči, mělo by se umět dorozumět a mělo by mít o mluvení zájem. Nevadí, když ještě neumí perfektně vyslovit všechny hlásky, zejména R a Ř.

ZRALOST: Tím se rozumí, že se dítě dokáže podřídit autoritě a svá přání je schopno odložit. Dokáže vyčkat, až domluví ostatní, je schopno pracovat ve skupině.

POHYB: Ještě než si vaše dítě sedne do lavice, mělo by umět hodit a chytit míč, udržet rovnováhu, skákat na jedné noze a přeskočit překážku.

SOCIÁLNÍ NÁVYKY: Dítě by mělo umět pozdravit, poděkovat, poprosit, omluvit se, zapojit se do kolektivu, dokázat se přizpůsobit pravidlům.

Důležité je dlouhodobě procvičovat jemnou a hrubou motoriku, bez ní totiž školák nezvládne stříhat nůžkami nebo lepit, a v tu chvíli bude složité naučit se i správný úchop tužky, tedy jednu z prvních věcí, se kterými se prvňáčci ve škole setkají. Hravým a zábavným způsobem procvičujte řečové schopnosti a výslovnost, říkejte si společně různá říkadla, pomocí her učte děti základní geometrické tvary, jako jsou kruh, trojúhelník, čtverec, poznávejte barvy, motivujte dítě ke kreslení.

Tohle doporučuje klinická logopedka Mgr. Jitka Kaulfuss:

  • Předškolák by se měl umět srozumitelně vyjadřovat, položit otázku a odpovědět na ni a porozumět sdělovanému obsahu.
  • Dbejte na bezchybnou artikulaci hlásek, správná výslovnost je jedním z hodnoticích faktorů při zápisu do školy (tolerují se určité nedostatky u složitých hlásek, jakými jsou R a Ř).
  • Soustřeďte se více než kdy jindy na komunikaci se svými dětmi, zejména pak na to, jak se vyjadřují a co říkají.
  • Společné čtení, vyprávění, učení říkanek, písniček a podobné činnosti jsou při rozvoji řeči nenahraditelné, děti si jejich prostřednictvím řeč přirozeně rozvíjejí a kultivují.
  • Pokud má dítě problémy s výslovností některých hlásek, může pomoct společné procvičování. Návody a ukázky toho, jak se naučit jednotlivé hlásky správně vyslovovat a cvičit, najdete například na hlaskovanislipankem.cz
  • Pokud dítěti některé hlásky ani při dlouhodobějším tréninku nejdou, je nejlepším řešením návštěva odborníka – klinického logopeda, který poradí, jak a na čem s předškolákem pracovat.

Dále nabízíme materiál Desatero pro rodiče.

Formuláře ke stažení:

Žádost o přihlášení k zápisu k povinné školní docházce

Žádost o odklad povinné školní docházky

Žádost o přijetí k základnímu vzdělávání

Zápisní list

Formuláře ke stažení v ukrajinštině / Бланки для скачування українською мовою:

Žádost o přijetí – UK / Заява про вступ

Žádost o odklad – UK / Запит на відстрочку